Puszcza Piska

Puszcza Piska jest zakątkiem, którego nie sposób nie odwiedzić będąc na Mazurach, między innymi z tego powodu, iż jest to największy leśny kompleks na tym terenie. Rozciąga się ona na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego...

Puszcza Piska jest zakątkiem, którego nie sposób nie odwiedzić będąc na Mazurach, między innymi z tego powodu, iż jest to największy leśny kompleks na tym terenie. Rozciąga się ona na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego (gminy: Mikołajki, Mrągowo, Piecki, Sorkwity, Biskupiec, Biała Piska, Orzysz, Pisz, Ruciane-Nida, Dźwierzuty, Rozogi, Szczytno, Świętajno), na części województw podlaskiego oraz mazowieckiego. Łączna jej powierzchnia wynosi blisko 100 tys. ha. Puszcza Piska usłana jest licznymi jeziorami, na jej obszarze mieści się między innymi największe w Polsce jezioro – Śniardwy.

W południowej części Puszczy znaleźć można wiele torfowisk niskich, natomiast część północną pokrywa tak zwana Kraina Wielkich Jezior Mazurskich. Puszcza porośnięta jest w głównej mierze lasami sosnowymi oraz świerkowymi. Ważnym i ciekawym okazem jest słynna sosna mazurska, która osiąga wysokość do 40 metrów. Na terenie Puszczy utworzony został również Mazurski Park Krajobrazowy (rok 1977). Obecnie liczne gatunki roślin występujących w Puszczy Piskiej objętych jest ochroną. W dawnych czasach Puszcza była domem dla turów oraz niedźwiedzi.