Mikołajki – wiedza „w pigułce”

Mikołajki to niezwykle atrakcyjny zakątek Polski, który jest miejscem idealnym na wypoczynek nie tylko w okresie letnim, ale również o każdej innej porze roku. Warto zatem nieco bliżej przyjrzeć się Mikołajkom...

Mikołajki to niezwykle atrakcyjny zakątek Polski, który jest miejscem idealnym na wypoczynek nie tylko w okresie letnim, ale również o każdej innej porze roku. Warto zatem nieco bliżej przyjrzeć się Mikołajkom, dowiedzieć się, gdzie są położone, co wpływa na tak ogromną popularność miasta. Nie da się tak do końca świadomie poznawać danego miejsca i w pełni poczuć jego klimatu, nie znając jego historii, dlatego też ważne jest i to, aby zyskać podstawową wiedzę na temat przeszłości.

Gdzie znajdziemy Mikołajki?

Oczywiście, na Mazurach! Warto jednak nieco tę wiedzę poszerzyć. Mikołajki położone są w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, nad jeziorami Tałty i Mikołajskim. Do północno-wschodniej granicy miasta przylega jezioro Łuknajno, na którym utworzony jest rezerwat przyrody. Miasto leży w sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Jest to mezoregion, który swoim zasięgiem obejmuje część środkową Pojezierza Mazurskiego. Mikołajki to nie tylko malownicze jeziora, bowiem miasto zlokalizowane jest na skraju Puszczy Piskiej, która jest największym kompleksem leśnym na Mazurach.

Historia „w pigułce”

Trudno jest w kilku zdaniach opowiedzieć całą historię tego niezwykłego miejsca, warto jednak wspomnieć najważniejsze fakty. Pierwsze wzmianki na temat miasta pojawiają się dokładnie w roku 1444. Obecne Mikołajki stoją w miejscu, gdzie w dawnych czasach istniała staropruska osada. Mikołajki prawa miejskie otrzymały w roku 1726 od króla pruskiego, Fryderyka Wilhelma I.

Miejscowość powoli rozwijała się, ale zdecydowanie najważniejszą datą był rok 1843, kiedy to w mieście uruchomiona została stała żegluga mazurska. Wówczas też Mikołajki mocno zyskały na znaczeniu. W 1911 roku miejscowość uzyskała połączenie kolejowe z Mrągowem oraz Orzyszem. Powoli Mikołajki zaczynały nabierać znaczenia jako miejscowość o charakterze turystycznym. Do Polski przyłączono jest po zakończeniu drugiej wojny światowej.

Jeżeli z kolei chodzi o historię najnowszą, należy pamiętać o tym, iż dnia 21 sierpnia 2007 roku doszło na mazurskich jeziorach do tragedii, w której zginęło 12 osób. Wystąpiło zjawisko tak zwanego białego szkwału – pogoda gwałtownie załamała się, burza, silny wiatr (dochodzący do 130 km/h) poprzewracał wiele mniejszych i większych jednostek pływających. Pomnik pamięci ofiar białego szkwału znajduje się w Mikołajkach.

Co robić będąc w Mikołajkach?

Tego z całą pewnością nie da się dobrze opisać w kilku zdaniach, bowiem atrakcji w samych Mikołajkach oraz najbliższej okolicy jest całe mnóstwo. Na pewno jednak warto zajrzeć do zabytkowego kościoła Świętej Trójcy oraz do kościoła Matki Boskiej Różańcowej. Warto również wybrać się na spacer słynną ulicą Michała Kajki, która jest główną ulicą Mikołajek, zawsze tętniąca życiem. Ciekawą propozycją jest zwiedzenie pierwszego w kraju Muzeum Reformacji Polskiej. Mikołajki to jednak przede wszystkim idealna baza wypadowa na mazurskie jeziora, szczególnie na pobliskie Śniardwy będące największym jeziorem w Polsce.