Mikołajki – baza wypadowa na mazurskie jeziora!

Mikołajki, zwane bardzo często żeglarską stolicą Polski, są doskonałą bazą wypadową na mazurskie jeziora. Właśnie z Mikołajek, poprzez liczne atrakcyjne jeziora i kanały mazurskie, można przedostać się do innych malowniczych zakątków na Mazurach.

Mikołajki, zwane bardzo często żeglarską stolicą Polski, są doskonałą bazą wypadową na mazurskie jeziora. Właśnie z Mikołajek, poprzez liczne atrakcyjne jeziora i kanały mazurskie, można przedostać się do innych malowniczych zakątków na Mazurach. Jakie są najbardziej popularne szlaki wodne? Przedstawiamy w dużym skrócie. Oczywiście, interesujący nas szlak należy następnie dobrze opracować przed wycieczką.

Płyniemy do Ryna

Wypływając z Mikołajek można dotrzeć do takich miejscowości jak między innymi Ryn, Pisz, Giżycko, Ruciane-Nida, Węgorzewo. Aby dostać się do miejscowości Ryn, należy wypłynąć na jezioro Tałty (na północny zachód), a dalej na Ryńskie. Po przepłynięciu około 20 km osiągamy cel podróży.

Płyniemy do Pisza lub Rucianego-Nidy

Niewiele dłuższy szlak, bo liczący około 25 km, prowadzi do miejscowości Pisz. Z Mikołajskiego wypływamy na największe polskie jezioro, którym są Śniardwy. Po pokonaniu Śniardw, wpływamy na Seksty, a dalej długim Kanałem Jeglińskim płyniemy na jezioro o nazwie Roś. Kierujemy się na południe i w ten sposób dopływamy do Pisza. Będąc na Mikołajskim nie musimy jednak wpływać na Śniardwy, ale odbijając na południowy zachód, możemy wpłynąć na Bełdany. Jeziorem tym po około 19 km dotrzemy do miejscowości Ruciane-Nida.

Płyniemy do Giżycka, a dalej do Węgorzewa

Szlak wodny do Giżycka jest szlakiem niezwykle malowniczym i długim, bowiem liczy około 37 km. Prawdziwi miłośnicy żeglarstwa nie muszą jednak swojej wyprawy z Mikołajek kończyć w Giżycku, a płynąć dalej, do Węgorzewa. Ale po kolei:

Chcąc dopłynąć z Mikołajek do Giżycka, wyruszamy z jeziora Tałty. Poprzez Kanał Tałcki przedostajemy się na Tałtowisko. Stąd Kanałem Grunwaldzkim płyniemy na jezioro Kotek, a dalej Kanałem Mioduńskim na Szymon. Następnie Kanałem Szymońskim wypływamy na Szymonieckie, a stąd na Jagodne. Wpływamy do Zatoki Kula i najkrótszym z mazurskich kanałów, tj. Kanałem Kula, wypływamy na Boczne. Z Bocznego na Niegocin i docieramy do Giżycka. Jak już zostało wspomniane, nie musi to być koniec wycieczki. Z Niegocina można przedostać się na Kisajno, a stamtąd kolejno na Dargin, Kirsajty i dotrzeć na Mamry, skąd Kanałem Węgorzewskim do Węgorzewa.