Odkrywamy Mazury – najprawdziwszy cud natury!

Przyjeżdżając na Mazury, musimy liczyć się z tym, że atrakcji na pewno nam nie zabraknie – warto wobec tego zarezerwować nieco dłuższy pobyt. Jest to wyjątkowo ciekawy obszar zarówno pod względem przyrodniczym, kulturowym jak i historycznym.

Przyjeżdżając na Mazury, musimy liczyć się z tym, że atrakcji na pewno nam nie zabraknie – warto wobec tego zarezerwować nieco dłuższy pobyt. Jest to wyjątkowo ciekawy obszar zarówno pod względem przyrodniczym, kulturowym jak i historycznym. Odkrywanie tego zakątka warto rozpocząć od krótkiej podróży w czasie do osady plemienia Galindów, przepełnionej magią i mistycyzmem minionych epok. Galindowie to lud zamieszkujący tereny położone wokół jeziora Bełdany. W mazurskiej wsi Iznota powstał skansen odwzorowujący osadę plemienia. Odwiedzając to miejsce można odczuć, jakby naprawdę przeniosło się w przeszłość. Zadbano o cały szereg atrakcji, które dodatkowo pozwalają poczuć klimat dawnych dni. Można na przykład wypożyczyć zwierzęce skóry, zorganizować leśną wyprawę z włóczniami, nauczyć się gry na bębnach albo przeżyć pełen wrażeń napad rabunkowy na przejeżdżający z turystami autobus. Można zobaczyć również Komnatę Bursztynową, Lochy Demonów, Grotę Perkuna oraz Jaskinię Hazardu, czyli salę przeznaczoną do gry w kości Jaćwingów.

Ponadto, w osadzie znajdują się także dokładnie odwzorowane uroczyska leśne, kamienny krąg, święty gaj, studnie głodowe, czakram oraz łodzie Galindów. W osadzie można spotkać ludzi przebranych w historyczne stroje, którzy kultywują pradawne wierzenia i obrzędy.

Szlakiem mazurskiej przyrody

Po historycznej podróży pora na nieco współczesności. Będąc na Mazurach, nie można nie zachwycić się przepięknymi krajobrazami, które stanowią ich nieodłączny element. Aby móc się nimi w pełni nacieszyć, warto wybrać się na spływ kajakowy rzeką Krutynią, który jest uznawany nie tylko za jeden z najatrakcyjniejszych szlaków w Polsce, ale za jeden z najpiękniejszych w całej Europie. Jego długość to ponad 90 kilometrów. Szlak przebiega między innymi przez Mazurski Park Krajobrazowy oraz Puszczę Piską.

Planując nieco dłuższy pobyt na Mazurach, warto się zatrzymać w Klubie Mila Kamień, malowniczo położonym nad Bełdanami ośrodku wypoczynkowym. Położony w tak wyjątkowym otoczeniu ośrodek to idealne miejsca na mniej czy bardziej wypoczynek. Znaleźć tu można komfortowe drewniane domki oraz miejsca parkingowe dla przyczep campingowych i camperów. Ośrodek przygotował także pakiety m.in. rodzinne wakacje na Mazurach czy rodzinne weekendy. Klub stanowi doskonałą bazę wypadową do poznawania mazurskich zakątków, zarówno drogą wodną jak i lądową.